Manipulace? Často se stává, že po komunikaci s druhými lidé najednou cítí vinu, cítí se nehodní, menší, méněcenní a nejraději by se snažili opravit, „vytunit“ nebo vyléčit, aby si získali uznání od těch, kteří je neuznávají nebo ponižují.
Obsah
Pozitivní a negativní manipulace
Tato cesta vede k sebedestrukci a často pramení ze zraněného dětství na obou stranách. Pokud se někdo rozhodne vás nemilovat takové, jací jste, a neustále vás upravuje, ponižuje, kritizuje a dává vám najevo, že to, co děláte, je špatně, aniž byste žádali o jeho názor, měli byste si na to dávat pozor.
Existuje však pozitivní i negativní manipulace. Pozitivní nás může krásně podpořit, zatímco negativní nás okrádá o energii.
V tomto krátkém článku popíšu 5 manipulačních taktik, které působí toxicky a rozhodně vás nevedou k sebepřijetí a sebelásce, pokud se s nimi vědomě nezačnete zabývat.
1. Pocit viny jako nástroj kontroly
„Cítím vinu pokaždé, když s ní mluvím. Mám pocit, že jsem jí ublížil,“ řekl klient během pobytu ve tmě, když jsem se ho ptala na jeho sdílení.
Toto je první a zásadní bod. Jiní lidé, někdy nevědomky, jindy záměrně, vás mohou manipulovat tak, aby vás „zahákli“ a vy jste se cítili zodpovědní za to, co si o vás myslí.
2. Opakování lží: Snahy ponížit vás před ostatními
Další negativní formou manipulace je opakování lží o druhé osobě před okolím a neznámými lidmi. Snaží se vás tím ponížit a zesměšnit, aby on/ona vypadali lépe. Pokud nemáte správný úsudek a necháte se svést názory druhých bez ověření vlastní zkušeností, jste manipulováni. A nejhorší na tom je, že opakovaná lež často časem začne působit jako pravda. Přenechám na vás, abyste si to spojili s událostmi ve vašem životě.
Jeden indián řekl krásnou větu: „Jak o vás někdo může něco vědět, když ani vy sami se zcela neznáte?“
3. Zmatečné změny názorů a reality
Když máte pocit, že už ani nevíte, co ten druhý vlastně říkal nebo chtěl, protože na začátku chtěl něco a během času opakovaně mění názor, realitu a podmínky. Pokud ho konfrontujete, vymluví se na to, že vy jste za to zodpovědní, že mění podmínky a názor. Vy jste ti špatní a zodpovědní za to, jak se cítí. Například z příběhu ženy během pobytu ve tmě, kdy jí manžel opakovaně říkal něco jiného, a když zjistila, že to udělal jinak, přesvědčoval ji o úplně jiné realitě.
Otázka na tělo: Vyvolává to ve vás pocit viny nebo pocit, že jste mimo?
4. Ponižování a znevažování vašeho úsudku
O opakovaném ponižování, znevažování vašeho úsudku, práce nebo toho, jací jste, nemusím snad ani mluvit, nebo ano? Připadá to někomu normální?
Jaký je pro vás rozdíl mezi konstruktivní kritikou – která vás někam posune – a kritikou, po které máte špatné pocity a pocit nehodnosti? Přijde vám to normální, nebo jako manipulace?
5. Vytváření nereálného příběhu a agrese vůči pravdě
Osoba, která manipuluje, si často vytváří obraz nebo příběh, který opakovaně někomu vypráví, často nereálný. A jakmile se najde někdo, kdo tento příběh naruší, dotyčná osoba začne být agresivní, naštvaná a použije výše uvedené techniky.
Z příběhů lidí, které doprovázím nejen během pobytů ve tmě, se s tématem manipulace setkávám často. Chci vám proto v těchto krátkých bodech naznačit, na co si dát pozor a spoléhat raději na své pocity – co vám říká vaše tělo a srdce. Souzní to, co vám předkládají, s vaším srdcem, nebo tam něco nesedí?
Další důležitou věcí je být napojený na své srdce a tělo. Jinak bude obtížné rozpoznat manipulaci. O odpojení od srdce a těla napíšu samostatný článek, protože toto téma je hluboké a mám s ním vlastní zkušenosti.
Lidé, kteří používají manipulační techniky, aby vás někam dostali, jsou často hluboce traumatizovaní. Aby vůbec přežili, museli si vytvořit fiktivní obraz o sobě. Je to jejich sebezáchranný obraz. Proto je důležité mít soucit, ale zároveň si nastavit jasné hranice a říct NE. Mám zkušenosti od klientů, že manipulátoři často tvrdí, že vy jste traumatizovaní a že byste se měli jít léčit. I to stojí za zamyšlení.
Pokud chcete posílit své hranice a říct v životě NE něčemu, co s vámi nesouzní, mohu vás podpořit buď během pobytu ve tmě, nebo individuálním přístupem.
Máte-li zájem, napište mi do komentáře, nebo mě kontaktujte přes kontaktní formulář. Můžeme si zavolat a doporučím vám, co dál.
Jak na vás článek působil, objevily se nějaké odpovědi? Je vám to jasnější?
Na cestě osobního rozvoje je opravdu důležitá sebeúcta, respekt a pevné hranice, poslouchat své srdce i tělo. A přemýšlet o tom, zda to, co je vám předkládáno, například o druhé osobě, je skutečně pravda.
Z lásky k vnitřnímu světu,
Natálie